Hürriyet

14 Mart 2010 Pazar

29 Mart 2009 Yerel Seçimleri

doğu illerinde akp kaybedeceğinden dolayı, oyları yükselmeyecek yani. yani tam bir ay önce şunu öngörmüştüm ama artık kesinlikle sözümden döndüm diyebilirim; #4763591

bunun haricinde artık tarhan erdem'in sözlerine bakmaktayız, zira adam ne yapıyor ne ediyor, yapıyor araştırmasını, nokta atışıyla kimin ne alacağını biliyor.

bundan dolayı chp'nin oyları artacak gibi görünüyor. bu ihtimal bana şundan dolayı mantıklı gelmekte; insanlar oylarını adaya göre verdikleri için, mesela istanbul'da kemal kılıçdaroğlu kazanamasa bile chp'nin oylarını arttıracaktır. aynı zamanda izmir'de de 2007 seçimlerinde chp akp'yi sadece %5 lik bir farkla geçmişti. %35-%30 luk çekişme olmayacak gibi görünüyor zira çoğunluğun beklentisi yaklaşık izmir'de %15lik bir fark olacağı yönünde. bunun haricinde ankara'da da melih gökçek'in önceki seçimlerdeki başarısı gözlemlenemeyecek gibi. zira chp ve özellikle mhp çok iyi adaylar çıkardılar. bundan dolayı burada da oy kaybı yaşayacak akp. üç büyükşehir haricinde daha az emin olarak yapabileceğim yorum da bursa üzerine. bursa'da sanırım iyi bir adayla seçime giriyor chp ve bundan dolayı oyları bu şehirde de artacak gibi.

özellikle büyükşehirlerdeki oy oranlarının ülke çapındaki oranlarına etkisi olduğu göz önüne alınırsa, akp %40-43 arası, chp %21-24 arası, mhp de %13-16 arası oy alarak kapatacaktır bu seçimi kanaatimce.

seçim sonrasında ne olur? pek bir şey olacağı yok, zira akp minimum oy oranını %37 olarak hesapladı ve bu noktaya kadar inilirse erken seçime gideriz dedi. görünüşe göre yine bu noktaya inilmeyecek, sadece akıllı davranabilirlerse önümüzdeki seçimlere kadar erimeden ulaşabilirler. zira insanlarımızın anlamadığı, anlayamadığı çok başarılı bir yönetim hakim akp'de. yönetimden kastım, hükümet değil tabii ki. marka yönetimi ve yöneticiliği konusunda oldukça başarılılar. bundan dolayı şahsi düşünceme göre, kaybedilen oyları geri almaya çalışacaklardır ilerisi için. yani bir nevi diğer partilere verilen oylara emanet oy gözüyle bakacaklardır.

öte yandan chp -her partinin yaptığı üzere- kendisini seçimin galibi ilan edecektir. oysa 6,5 senedir farkedemediği bir şeyi göremedikleri için ufukta iktidar yolu açılmayacaktır kendilerine. o da şudur; 90larda yapılan seçimlerde ortalama 4-5 parti girerdi meclise. bunun için de %20 lik oy almak 'seçimi kazandım' denmesine neden olurdu. oysa şu anda en fazla 3 parti var meclise girebilecek. mhp zaten mecliste olmaya razı. akp'nin de başarılı bir iletişimi var halkın geneliyle. haliyle akp'den hazzetmeyenler ve ülkücü görüşte olmayanlar chp'ye veriyor oylarını. ama görüldüğü üzere yetmiyor bu, seçimi kazanabilmek için. 3 partili mecliste iktidar olmak için %30larda oy alınması gerekliliğini farkedemiyorlar.

burada bir ufak bir detay vermek istiyorum chp'Lilere; akp'nin neden hala oylarının düşmediğini merak edip, bulamayıp halkı cahil cühela sanan güruhun bilmesi gereken bir şey var; o da halk sen istedin diye chp'ye oy vermez. akp'nin devlet yönetimi olarak berbat olduğu çok açık olmakla beraber, parti yönetimi, halkla ilişkileri başarılı olduğu sürece oy kaybetmeyecek bu adamlar. eğer daha iyisini yapabilirsen o başka. ayrıca 'ananı da al' cümlesini kimse unutmuş değil. ama halktan sadece bir kişinin akp'ye oy vermemesi, seçimin kaderini değiştirmez.

muhtemelen kan değişimi olmazsa farkedemeyecekler de. açıkçası bu seçim uzun vadede chp'ye zarar verecek gibi geliyor bana.

iktidar ve ana muhalefet partisinin yanında mhp'yi daha az takip etme fırsatı buldum bu dönemde. buna göre az önce de belirttiğim gibi zaten iktidar gibi hevesleri yok, en azından şimdilik. muhtemelen 'azı karar çoğu zarar' derecede oy alacaklardır. osmaniye ve adana garanti zaten. bunun haricinde ankara'da mansur yavaş'a verilen oylar %13-14ten biraz daha fazla oy almasına neden olacak.

öte yandan solda kemal kılıçdaroğlu ve murat karayalçın ile 1989dan esintiler yaşanmaya başlamıştı. bana kalırsa gerçekten buna inanlar varsa eğer, yani chp birinci parti çıkacak yada en kötü ihtimalle oy oranını çok yaklaşıtıracak akp'ye diyenler varsa eğer tarhan erdem olayı açıklamış;

'2/ Bu seçimde, ANAP'ın 1989 mağlubiyeti tekrarlanabilir!
Hatırlanacağı gibi, 1987deki milletvekili seçimlerinde yüzde 34,5 oy ile ikinci kez iktidarı kazanan ANAP, 16 ay sonra 1989da yapılan yerel yönetim seçimlerinde yüzde 14 oy kaybetmişti.
içinde bulunduğumuz seçim de Ak Parti'nin ikinci kez iktidarı kazanmasından 20 ay sonra yapılmaktır. Bu benzerlik, 1989 ile aynı sonucu yaratmaya yeter mi?
1989 öncesinde, askeri idarenin kapattığı iki büyük parti (AP'nin devamı DYP ve CHP'nin devamı SHP) kurulmuş ve siyasal hayata yerleşmişti. Aynı zamanda ANAP, 1987 sonrasında yenilikçilikten, merkezi idarede reformdan ve demokrasinin geliştirilmesinden uzaklaşmaya başlamıştı. Bu yön değiştirmenin siyasette yarattığı boşluğu, yeni partiler doldurmuş, ANAP seçmenlerinin önemli bir kesimi asıl partilerine dönmeyi tercih etmişlerdi.
Bugün, askeri darbeyle kapatılmış ama siyasal hayata yeni iddialarla dönmüş partiler olmadığı gibi; kurulu düzeni ve devleti yenileme politikalarının savunulmasında Ak Parti'nin rakibi ve dolayısıyla seçmenine ortak olan yoktur. Böyle bir ortamda,
1989 gelişimini beklemek gerçekçi sayılamaz.'

işte bu nedenle chp sadece adaylarını iyi kullanarak bir kaç puan yukarı çıkabilir. o kadar.

http://www.milliyet.com.t...aneleri&KategoriID=12

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder