22 Eylül 2014 Pazartesi

Bu benim ekinoksum.

Yarın hayatımın son dönüm gününün birinci yılı. Yarın gecenin gündüzle eşitleneceği tek eylül günü. Yarın bu sene için herhangi bir Salı günü. Ve yarın önceki senenin yarınının herhangi bir pazartesi olmaktan çıkmasının da birinci yılı.

İnsan zevk olsun diye acı çektiği şeylere bakıyor dönem dönem. Bilhassa yıl dönümlerinde zıplıyor bakınma. Yarın olacak ve üzerinden 365 günü alacağız; o zaman yine bulunduğum yerde duruyor olacağım. Toplantı odasında, bir akli dengesi kayık kadının yaptığım işten sorumlu olmasının acısını yaşıyor olacağım. “Bana haber ver” dedikten sonra “ay her şeyi ben yapıyorum” tribinin neticelenmesine bakacağım. Merkür’ün geri gitmesinden daha büyük felaket varsa, o da benim geri gitmem. Ve en son 2013 yılının 8 ayında geri gittim. Böyle bir felaketi bir başka insan yaşamamıştır!

Ekinoks demek gece ve gündüzün eşitlenmesi. Bir sene önce ve sonraya baktığımız zaman eskiden var olanların artık olmaması, eskiden olanların artık olması ve hemen her şeyin dengelenmesi de demek. 2014 yılı için bu anlama geliyor en azından.



Hiç yorum yok:

Yorum Gönder